You are here: Home > Zielona Strona Świata > Co się działo… (podsumowanie zajęć)

Co się działo… (podsumowanie zajęć)

KASZTANEK – spotkanie 1.

13 października młodzi przyrodnicy spotkali się po raz pierwszy na zajęciach Koła "Kasztanek".
Zgodnie z zapowiedzią rozmawialiśmy o tym, czym jest przyroda.
Doszliśmy do wspólnego wniosku, że do świata przyrody należy wszystko to, czego nie zrobił (nie wytworzył, nie zbudował, nie wyprodukował) człowiek. Niektóre dzieci powiedziały, że przyrodę zrobił Pan Bóg.  
W tym miejscu dygresja: osoby, które miały już kontakt z wiedzą szkolną, powstanie natury, czyli wszechświata, czyli świata przyrody,  nazwą kreacjonizmem albo ewolucjonizmem (lub też będą zwolennikami możliwości połączenia jednego z drugim).
Tak więc na początku spotkania oddzieliliśmy świat przyrody od świata człowieka. Do pierwszego zbioru włożyliśmy m.in. żywą roślinę,  szyszkę, dynię, liść, muszlę , kamień, wodę… A do drugiego plastikowy kubeczek, metalowy widelec, gliniany kwiatek…
Następnie należało podzielić świat przyrody na przyrodę ożywioną (to, co żyje, czyli oddycha, je, rośnie) i przyrodę nieożywioną.
Ostatnim zadaniem dzieci było narysowanie jednego elementu przyrody ożywionej i jednego elementu przyrody nieożywionej. 

Przy okazji aktualizuję listę dzieci należących do "Kasztanka": dzieci z grupy II – Piotruś S., Piotruś B., Piotruś R., Helenka, Antosia, Andrzejek, Franio K., Karol i Filip S., Krysia i z gr. IV – Jaś.

Termin następnego spotkania podam w kolejnych Aktualnościach.

opiekun Koła 
Magdalena Białas

Komentuj