You are here: Home > Pakiet Jodłowa > GRUPA II

GRUPA II

Pakiet edukacyjny nr 2: „Wiosna w błękitnej sukience”

Aby uzyskać przejrzystość strony, pakiet edukacyjny zamieszczamy w postaci pdf. Można oczywiście wydrukować 🙂

pdf-icon

Materiały do pobrania:

pdf-icon

Link do piosenki https://youtu.be/VhGP5kFHO7o

 

Pakiet edukacyjny nr 1 (opracowały nauczycielki gr. II)

„Kolory wokół nas”

„Bajka o Białej Krainie i czarnoksiężniku Koloruchu” – bajka A. Czykot: można przeczytać dziecku lub przedstawić w formie teatrzyku stolikowego.

Dawno temu, za górami, za lasami była kraina, którą nazywano „Białą Krainą”, nie ze względu na porę roku, gdyż śnieg nie padał tam wcale, tylko dlatego, iż wszystko tam było białe. Biała była trawa, białe niebo i słońce, drzewa w kolorze bieli i kwiaty, a domy miały białe ściany i dachy, a zamek króla białe mury i wrota.

Ludzie w tej krainie byli bardzo smutni, nie chciało im się pracować, uprawiać ziemi, sadzić kwiatów, nie zbierali też białych owoców z białych drzew. Całymi dniami siedzieli w domach, tak, jak król płacząc i oczekując, że kiedyś będzie inaczej.

Pewnego dnia król tej krainy wyczytał w wielkiej, mądrej książce, iż daleko mieszka dobry czarnoksiężnik Koloruch, który może coś poradzić na troski króla i jego poddanych. Wybrał się więc król na swoim rumaku w daleką, niebezpieczną podróż, aby odszukać Kolorucha. Zabrało mu to wiele czasu i bogactw, ale król wrócił do swego królestwa z podarunkiem od czarnoksiężnika. Były to trzy barwy, które miały przywrócić kolory w krainie: barwa żółta, niebieska i czerwona. Jednak król nie był do końca zadowolony z podarunku, ponieważ Koloruch był osobą bardzo tajemniczą i nie wyjawił królowi, co ma zrobić, aby otrzymać pełną gamę kolorów. Powiedział tylko, iż trzy podarowane barwy mają w sobie czarodziejską moc,a umiejętnie wykorzystane uszczęśliwią wszystkich. Jednak klucz do zagadki pozostał tajemnicą, a król musiał nauczyć się cierpliwości.

Wróciwszy do królestwa król rozlał trzy kolory po całej krainie: żółć pomalowała słońce, gruszki na drzewie, łany rzepaku na polach, słomiane dachy domów; czerwień – pomalowała cegły, jabłka, wiśnie; kolor niebieski wymalował niebo, szyby w oknach i rzeki. Wszystko wyglądało teraz pięknie i kolorowo, jednak wciąż pozostawało dużo bieli, a poddani wkrótce zaczęli znowu narzekać i prosić króla, by uczynił ich świat w pełni kolorowy. Król czuł się bezsilny, wpadał raz rozpacz raz w złość, aż pewnego dnia zdenerwowany niechcący upuścił pojemnik z niebieską farbą i część koloru wpadła do pojemnika z farbą żółtą. Król ze zdziwieniem zobaczył, że farby mieszając się stworzyły nowy kolor – zielony. Postanowił więc eksperymentować dalej. Niebieski dołożył do czerwieni i otrzymał fiolet. Żółć pomieszał z czerwienią i otrzymał kolor pomarańczowy. A gdy zmieszał wszystkie barwy otrzymał brązowy.

Król zrozumiał, że zagadka czarnoksiężnika tkwiła w umiejętnym pomieszaniu barw, które otrzymał na początku i że w zupełności wystarczyły one, aby Kraina Bieli stała się kolorową krainą. Odtąd wszyscy żyli szczęśliwie i nigdy więcej nie byli smutni.

Po przeczytaniu porozmawiajcie na temat treści bajki – propozycja pytań:

  • czy Biała Kraina była szczęśliwa?
  • Jacy byli ludzie? Dlaczego?
  • Co postanowił zrobić król?
  • Kogo spotkał? Co król otrzymał od Kolorucha?
  • Jakie były to kolory?
  • Czy coś się zmieniło?
  • „Kolorowe czary – mary” – możecie określić kolory podstawowe (żółty, niebieski, czerwony) i pochodne z wykorzystaniem farb (mieszanie kolorów i nazywanie powstałych).
  • W odniesieniu do tekstu można  malować farbami plakatowymi na temat „Kraina moich marzeń” – omówić jakie kolory zostały użyte,

 

„Detektyw kolorów” – dziecko otrzymuje kartonik z kodem (kształt i kolor), odszukuje w przestrzeni przedmioty, które mają taki sam kształt i kolor.

„Gra w kolory” – rozpoznawanie i nazywanie kolorów tęczy, porównywanie i przeliczanie elementów. Układanie tęczy z kolorowych pasków bibuły. Odszukiwanie w otoczeniu przedmiotów w poszczególnych kolorach tęczy.

„Wirujące bączki” – tekturowy krążek o śr. 10 cm dziecko koloruje, maluje lub wykleja papierem kolorowym części krążka na dowolne kolory. Przy pomocy rodzica zatemperowanym ołówkiem przebija krążek pośrodku i – pozostawiając w nim ołówek – puszcza w ruch.

„Ile jest odcieni czerwieni?” – dziecko maluje zestaw sześciu kartoników na czerwono, próbując uzyskać wiele odcieni czerwieni poprzez mieszanie farby czerwonej z białą. Następnie układa swoje kartoniki od barwy najjaśniejszej do najciemniejszej.

„Paseczkowe wzory i kolory” – maluje całą kartkę na wybrany jeden kolor (może więcej kartek na więcej kolorów, lub kolorowe kartki z bloku kolorowego), tnie kartkę na paski (można narysować linie, by paski były w miarę jednakowe) układa obrazki z pasków według wzoru (wzory do wydruku w galerii zdjęć)

„Barwny świat” – wspólne z innymi członkami rodziny malowanie pracy inspirowanej utworem Akwarium („Karnawał zwierząt” Camille’a-Sciensa https://youtu.be/CIeB-vSy2jU): nakrapianie dużego arkusza farbami, a następnie rozdmuchiwanie farb przez słomki. Obserwowanie łączenia się kolorów. Odszukiwanie w powstałych plamach barw podstawowych i pochodnych. Próby nazywania powstałych kształtów

„Kto znajdzie wygrywa” – na stoliku leżą rozłożone kawałki kolorowych włóczek i tasiemek. Zadaniem uczestników zabawy jest wyszukanie trzech kawałków w takim samym kolorze. Kto pierwszy ten wygrywa.

Wiersz „O bańkach mydlanych”

Zanurzasz kółko w płynie mydlanym,
Dmuchasz – i lecą zaczarowane,
Krągłe i barwne, lekkie i kruche,
Zatańczą z każdym wiatru podmuchem,
Bojąc się przeszkód, dotknięcia ręki,
Popłyną w górę, wprost w nieba błękit .
Gdy zawirują nad twoją głową,
Zaraz się zrobi bardziej bajkowo .
A gdy uciekną albo też pękną,
To wyczarujesz porcję następną .
A jak? Zanurzasz kółko w płynie mydlanym,
Dmuchasz – i lecą zaczarowane… Marcin Przewoźniak

„Mydlane bańki” – puszczanie baniek mydlanych przez słomkę, próba odpowiedzi na pytanie: Jak powstają? Jakie mają kolory? Dlaczego są kolorowe?

„Kolorowe kręgle” – małe butelki po wodzie mineralnej napełniamy kolorową wodą, piłka … i zabawa gotowa.

„Barwne plamy” – umiejętność dostrzegania regularności w prostych układach, odczytywania i kontynuowania jej, ćwiczenia w liczeniu w zakresie 6. Dziecko otrzymuje 36 kół po 6 sztuk w każdym kolorze (czerwony, żółty, niebieski, zielony, pomarańczowy, czarny). Rodzic przygotowuje dla dziecka kod: pas papieru z wyklejonym rytmicznym układem kolorowych kół np. żółty, czerwony, zielony, żółty. Kieruje do dziecka polecenie: ułóż taki sam wzór. Kontynuuj do wyczerpania kółek w tych kolorach. Policz, ile jest kół czerwonych, ile zielonych, czy jest tyle samo?, których jest więcej, których mniej?

„Dywanik dla Pani Wiosny” – umiejętność dostrzegania regularności  w prostych układach, odczytywania i kontynuowania jej, ćwiczenia liczenia w zakresie 8. Rodzic układa wzór z 8 elementów (różne figury geometryczne, różne kolory). Odczytuje dziecku wzór i prosi o ułożenie identycznego. Wspólnie przeliczają z ilu elementów się składa.

„Kolorowe fantazje” – rozwijanie twórczego myślenia: dziecko opowiada swobodnie na temat „Co by było, gdybyśmy mogli przemalować świat?

„Kolorowe kredki” – słuchanie piosenki rysowanie kredkami na temat dowolny. (m. : Marian Sara, sł.: Wiera Badalska, wyk. „Fasolki” https://youtu.be/fWELNWWycOU)

„Kolorowe zabawki” – kolorowanie sylwet zabawek na wskazany kolor, Rodzicu narysuj linie na drugiej stronie, dzieci niech tną po liniach i złożą obrazek (powstałe puzzle) w całość, nakleją na inną kartkę (sylwety zabawek do wydruku, materiały do pobrania na dole strony)

„Sen sowy” – poznanie znaku graficznego litery „s” (wiersz  A. Kolankowskiej)

W dziupli siedzi sowa sama,
Puka do niej pewna dama,
To sarenka – Witam panią !
Suseł się wychyla za nią,
Potem sroka wchodzi śmiało.
Gości robi się niemało.
Salamandra, surykatka…
– Super, jest już pełna chatka !
– Kto to ? – słychać znów stukanie.
To słoń wielki niesłychanie.
Co za dużo, to niezdrowo, moja miła, srebrna sowo.
Czas już skończyć wierszyk ten,
Przecież to jest tylko sen.

Zabawy z literką:
– wymienia słowa na „s” jakie pojawiły się w wierszu,
– podaje inne wyrazy rozpoczynające się głoską „s”
– rysuje literę palcem w powietrzu i na kartce,
– „spacerek po S” – dziecko przechodzi stopa za stopą po wstążce lub skakance ułożonej na podłodze,
odszukuje literę w tekście otacza wybranym kolorem
– koloruje lub wykleja szablon litery kawałkami bibuły, papieru kolorowego, plasteliną (szablon litery S do wydruku)
do wyboru: wykleja plasteliną, kolorowym papierem, gazetą koloruje, maluje sylwetę sowy (sylweta sowy do wydruku)

Zabawy w ogrodzie:
• nazywanie poszczególnych części garderoby podczas ubierania się przed wyjściem, doskonalenie umiejętności ich zakładania, zwrócenie uwagi na zmianę ubioru z zimowego na lżejszy, wiosenny
• obserwacje przyrody: zachowania się ptaków, oglądanie gałązek roślin, chmur płynących po niebie, zwraca uwagę na kolory – nazywa je, których jest najwięcej, najmniej.
• zabawy ruchowe: „Bieg slalomem między drzewami”, „Rzuć piłkę do celu”

Materiały do pobrania:

pdf-icon

Komentuj